Kanadské tajemství

Značka Rocky Mountain je uznávaným výrobcem kol a skutečnou ikonou oboru. Stála na počátku rozvoje horských kol a její špičkové stroje vždy patřily do výbavy těch nejlepších jezdců z celého světa. Webové stránky tohoto kanadského výrobce v signifikantním znění www.bikes.com jsou dostatečně sebevědomým důkazem toho, jaké postavení má Rocky Mountain v celém cyklistickém odvětví.

VLASTNÍ MOTOR

Protože horská kola Rocky Mountain s pevnými i celoodpruženými rámy vynikají skvělou geometrií a perfektními jízdními vlastnostmi, chtěl výrobce tuto kvalitu zachovat i v segmentu elektrokol. A lze objektivně konstatovat, že už v roce 2017 s prvním modelem elektrokola Rocky Mountain Powerplay se to povedlo a světlo světa spatřil zcela unikátní a revoluční koncept. Revoluční proto, že konstruktéři značky postupovali úplně opačně než zbytek světa. U elektrokola zachovali na prvním místě osvědčenou a vyhovující geometrii a všechny úhly a proporce. A teprve potom pro takový rám vyrobili ve své sesterské technologické firmě unikátní motor. Silný (ve špičkách až 770 W), citlivý, tichý, pracující s napětím 48 V a krouticím momentem 108 Nm. Tím Rocky Mountain nastavil laťku kvality a mimořádného souznění motoru s rámem pro všechny ostatní značky velmi vysoko.

DOKONALÁ INTEGRACE

Aktuální modelová řada těchto „zázračných“ elektrokol už má inovovaný motor Dyname 4.0. Na první pohled vypadá komplikovaně a masivně, ale celé uspořádání dává smysl: elektrokolo má klasický šlapací střed (tím pádem také snadno servisovatelný) a nezávisle umístěný motor, jenž je zapracován ve středové oblasti rámu. Řetěz převodového systému je veden přes převodovku hnacím kolečkem na pravé straně převodníku. Po odklopení krytu motoru je snadný přístup k jednotlivým částem pohonu, jako jsou torzní čidlo, elektromotor, osa a další mechanické části. Baterie je integrovaná v šikmé rámové trubce a snadno se z ní vysunuje. Umístěním ve spodní části rámové trubky a de facto před motorem je sníženo těžiště e-biku, což přispívá k přirozenému jízdnímu projevu a snadnému ovládání elektrokola. Nástupem poslední generace pohonu Dyname 4.0 dokázal Rocky Mountain dokonale propojit konstrukci rámu s pohonem a výsledkem jsou dvě modelové řady Instinct Powerplay a Altitude Powerplay. Liší se zdvihy odpružení a jízdním projevem – od de facto pohodového pohupování na trailech a toulání se krajinou až po zvládnutí drsnějších tratí a sjezdů i výjezdů v rozbitém terénu.

SLYŠÍTE TO TICHO?

Pojďme se podívat na konkrétní model Instinct Powerplay Alloy 70 testovaný na konci zimy na kopcích v podhůří Orlických hor. Zdvihy odpružení tohoto elektrokola jsou 150 mm na přední vidlici a 140 mm na zadním tlumiči. Motor Dyname 4.0 pracuje s výrazně nižšími otáčkami než konkurenční pohony, a proto je celý systém opravdu velmi tichý. Za jízdy vnímáme spíše mechanické zvuky řetězu probíhajícího přes přítlačnou kladku na převodníku, ale nijak nás neruší „bzučení“, které je obvyklé u většiny elektrokol. Motor ovládáme miniaturními tlačítky na levé straně řídítek.

DISPLEJ V RÁMU

Novinkou je integrovaný displej na horní rámové trubce u představce. Nazývá se Jumbotron a jsou na něm vidět všechny potřebné údaje, jako je zvolený jízdní režim motoru, stav baterie, aktuální rychlost, ujetá vzdálenost nebo frekvence šlapání. Motor nabízí čtyři úrovně přípomoci – Eco, Trail, Trail+ a nejvyšší Ludicrous (obdoba režimu Boost). Díky Jumbotronu pak máte ještě možnost volit ze tří jízdních profilů, z nichž dva si můžete přizpůsobit podle svého gusta a nastavit podporu motoru a citlivost projevu v procentech. Hodí se to pro různé typy tratí od klidnějších výletů krajinou až po rychlé enduro vyjížďky plné roklí, skoků a extrémních výjezdů. Pro zájemce o celodenní výpravy má Rocky Mountain vychytávku Overtimepack, což je přídavná externí baterie o kapacitě 314 Wh. Je za příplatek, přidá ke kolu hmotnost dvou kilogramů, ale také navýší kapacitu energie až na extrémních 1034 Wh. A to je zásoba, která vystačí na opravdu dlouhou vyjížďku v horském terénu.

NEJLEPŠÍ VÝBAVA

Komponentová výbava elektrokola je prémiová a adekvátní ceně 190 000 Kč, nechybí značky RockShox, Shimano, DT Swiss, Maxxis, WTB a ODI. Jízda na tomto e-biku je skutečným požitkem a veškeré komponenty pracují v dokonalé souhře. Nikde nic neťuká ani nechrastí a o motoru prakticky nevíte. Hmotnost e-biku kolem 24 kilogramů je pochopitelně znát a pro zkrocení tohoto „divocha“ je potřeba mít alespoň minimální zkušenosti s jízdou v terénu. Pokročilejším jezdcům, kterým Instinct Powerplay bez odmlouvání padne do ruky, nabízí nekonečné zážitky a euforii při jízdě vzhůru do kopce i posléze střemhlav dolů. Kola o průměru 29 palců, navíc s patřičně objemnými terénními pneumatikami, projedou prakticky všude. Dostat tento všestranný terénní stroj do úzkých je velmi obtížné – poradí si v jakékoli situaci a jediným limitem tak zůstanou schopnosti a odvaha jeho „pilota“. Rocky Mountain zkrátka neumí vyrobit kolo (a nyní ani elektrokolo), které by nefungovalo, nemělo by špičkový design a nedalo se na něm jezdit. Takže vlastně žádné překvapení. Budete-li mít možnost, vyzkoušejte sami.

Více informací o značce najdete na:
https://www.bikeaction.cz/cs/electric

Převzato a upraveno z magazínu Electric Bike Action (www.electricbikeaction.cz)

Text: Ondřej Vysypal, foto: Jiří Fikejz